praca-z-cialem-terapia-gestalt

Co sprawia, że jako dorośli borykamy się z niskim poczuciem własnej wartości?

terapia-gestalt-fundacjagrow

Dorosły zmagający się z niskim poczuciem własnej wartości

Dorosły zmagający się z niskim poczuciem własnej wartości mógł doświadczyć w dzieciństwie różnych sytuacji, które negatywnie wpłynęły na rozwój jego poczucia wartości. Oto kilka przykładów takich doświadczeń:

Krytyka

Stała krytyka ze strony rodziców, opiekunów, nauczycieli lub rówieśników, zwłaszcza bez równoważenia jej pochwałami i wsparciem. Dzieci, które regularnie słyszą, że coś robią źle, mogą zacząć w to wierzyć i przenieść te przekonania na dorosłe życie.

Brak wsparcia

Brak emocjonalnego wsparcia, poczucia bezpieczeństwa i akceptacji ze strony bliskich. Dzieci, które nie czują się akceptowane i kochane za to, kim są, mogą dorastać z przekonaniem, że nie są wystarczająco dobre.

Porównywanie

Ciągłe porównywanie z innymi dziećmi, szczególnie przez rodziców lub opiekunów, w sposób, który podkreśla niedociągnięcia lub niedostatki, zamiast indywidualnych osiągnięć i zalet.
zwiekszenie-samoswiadomosci-terapia-gestalt-torun

Zaniedbanie

Zaniedbanie emocjonalne lub fizyczne, brak uwagi dla potrzeb dziecka. Zaniedbane dzieci mogą czuć się nieważne i niekochane, co prowadzi do niskiej samooceny.

Nadmierna kontrola

Nadmierna kontrola lub ochrona ze strony rodziców, uniemożliwiająca dziecku rozwijanie niezależności i umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami. Dzieci, które nie mają możliwości uczenia się na błędach, mogą czuć się niepewnie w dorosłym życiu.

Doświadczenie odrzucenia

Odrzucenie przez rówieśników lub wykluczenie społeczne w szkole, lub w innych środowiskach może prowadzić do poczucia izolacji i niskiej wartości własnej.

Przemoc w rodzinie

Bycie świadkiem lub ofiarą przemocy domowej może znacząco wpłynąć na poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa.
ifs-terapia

Nieustanne wymaganie doskonałości

Dorastanie w środowisku, gdzie oczekuje się perfekcji we wszystkim, co się robi, bez uznania dla starań lub procesu nauki.

Brak możliwości wyrażania emocji

Wychowanie w rodzinie, gdzie wyrażanie uczuć było ignorowane lub tłumione, może prowadzić do trudności w rozpoznawaniu i wyrażaniu własnych emocji w dorosłym życiu.
Te doświadczenia mogą utrudniać rozwój zdrowego poczucia własnej wartości i prowadzić do problemów z samoakceptacją w dorosłości. Praca nad niskim poczuciem własnej wartości często wymaga skonfrontowania i przetworzenia tych wczesnych doświadczeń, co jest możliwe dzięki wsparciu psychoterapeutycznemu.

Pozostałe artykuły

terapia-systemu-wewnetrznej-rodziny
Zostaw numer
oddzwonimy
Wyślij
Twoja wiadomość została wysłana, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe!
Ups, coś poszło nie tak, spróbuj wysłać jeszcze raz!